Jak wygląda nowoczesny balkon francuski i kiedy warto go zamontować?

Sama konstrukcja balkonów francuskich znana była już w XVII wieku, kiedy to można było je podziwiać głównie w obiektach pałacowych. Potem pomysł ten znalazł zastosowanie także w kamienicach, aby prawie zupełnie odejść w zapomnienie w budownictwie surrealistycznym. Obecnie balkon francuski można zobaczyć w nowej odsłonie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jak wygląda balkon francuski w nowoczesnej wersji?

Portfenetr, znany u nas jako balkon w stylu francuskim kiedyś robiono głównie ze stali, lub betonu. Dzisiaj takie z metalowych prętów również się spotyka, ale większą popularnością obecnie cieszy się balkon francuski szklany. Niezależnie jednak od materiału wykonania, warto wiedzieć, czym jest i jak wygląda jego konstrukcja. Portfenetry nie są typowymi balkonami, na które można wyjść, czy coś wystawić. Jest to jedynie balustrada balkonowa z dużym oknem. Kiedyś montowano przy wysokich oknach ażurowe betonowe lub kute barierki. Balkon francuski w nowoczesnym wydaniu natomiast, wykonany z transparentnego szkła może być całkowicie neutralny wizualnie, ale też może wyróżniać się i dodawać charakteru całemu budynkowi, jeśli zastosuje się szkło kolorowe. Jego wygląd uzależniony jest też od sposobu mocowania. Szklana balustrada bowiem może być montowana zarówno do elewacji budynku, jak i bezpośrednio do ramy okna. Ten drugi sposób jest lepszy ze względu na to, że szklana tafla nie zbiera spływających po elewacji zanieczyszczeń. Balkon francuski nowoczesny może dobrze harmonizować z samym oknem, jeśli barierka będzie przezroczysta i zostanie osadzona w ramach dopasowanych kolorystycznie do ram okiennych. Może też wyraźnie się wyróżniać, jeśli zastosuje się szkło dymione, czy laminowane z kolorową folią. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się balkon francuski antracyt, który znakomicie komponuje się ze stolarką okienną i drzwiową w tym samym odcieniu.

Z czego wykonany jest balkon francuski nowoczesny?

Nowoczesny portfenetr powstaje z hartowanego szkła laminowanego, które odznacza się dużą wytrzymałością i większą twardością niż zwykłe szkło. Zawdzięcza to procesowi hartowania. Laminowanie natomiast to wzbogacenie przynajmniej dwóch tafli szkła o dodatkową warstwę specjalnej folii, która znajduje się między nimi. Podnosi to wytrzymałość szklanych powierzchni i utrudnia rozbicie. Jeśli nawet takie szkło uległoby rozbiciu, to nie rozsypie się, lecz utrzyma w pierwotnej pozycji. W zależności od rodzaju balustrady szklanej i jej wielkości stosuje się różne grubości szkła laminowanego po to, aby balkon francuski szklany był w pełni bezpieczny. Przeważnie są to 2 formatki szkła o grubości 6 mm każda, wzmocnione 2 warstwami folii, co daje razem grubość ponad 13 mm.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na balkon francuski?

Balkon francuski jest szczególnie polecany tym, którzy marzą o balkonie, czy tarasie, ale podczas projektowania nie przewidziano dodatkowych powierzchni wystających poza elewację domu. Nawet jeśli nie zastąpi on w pełni tradycyjnego balkonu, na który można wyjść, ma wiele innych zalet, które mogą odmienić wygląd mieszkania, budynku, a także poprawić komfort życia. Portfenetr szklany w przezroczystej wersji wpuści do wnętrza więcej światła i powiększy widok. Polecany jest szczególnie do montowania w długich pokojach, które w głębi są słabo doświetlone naturalnym dziennych światłem. Natomiast ten z barwnego szkła, nawet jeśli nie rozświetli mieszkania, jak poprzednik, to i tak unowocześni je, a także odmieni wygląd budynku. Można go dodatkowo zaaranżować w odpowiedni sposób, dekorując kwiatami, czy decydując się na podświetlenie balustrady. Nowoczesny balkon francuski może być montowany w budynkach na wysokości do 25 metrów od podłoża. Mogą więc o nim pomyśleć mieszkańcy domków jednorodzinnych, kamienic, czy nawet bloków.

Balkon francuski w swojej nowoczesnej wersji jest dobrą inwestycją, która unowocześni dom, a do tego przyniesie wiele innych korzyści. Ważne jednak, aby przy podejmowaniu decyzji wybrać firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju realizacjach, jeśli chce się mieć poczucie bezpieczeństwa zagwarantowanego przez dobry projekt i staranne wykonanie z użyciem najlepszej jakości materiałów.