Dekoracja sali weselnej – na jaki styl postawić?

Dekoracja sali weselnej to spore wyzwanie, które obecnie najczęściej powierza się firmom zajmującym się organizacją ślubu i wesela. Do młodych jednak należy wybór stylu, motywu przewodniego i koloru wiodącego w całej dekoracji. Wszystkie te elementy powinny współgrać ze strojami państwa młodych i bukietem ślubnym. Dopiero wtedy uzyska się efekt, który zachwyci nie tylko nowożeńców, ale i gości weselnych. Na co zdecydować się wybierając dekorację sali weselnej? Podpowiadamy!

Dekoracja sali

Dekoracja sali weselnej – inspiracje

Planując ślub i wesele, już na początku warto zastanowić się nad stylem, w jakim chcielibyśmy je urządzić. Inspiracji najlepiej szukać w cechach charakterystycznych dla poszczególnych stylizacji wnętrzarskich i modowych. Od tego, jaki styl wybierzemy, zależeć będzie wybór miejsca na wesele, jego dekoracja, a także stroje państwa młodych, wygląd zaproszeń, a nawet wybór kwiatów do bukietu ślubnego.

Oto dwie inspiracje dekoracji sali weselnej, które obecnie są bardzo popularne, gdyż zbliżają człowieka do natury i zaspokajają jego potrzebę wolności. Mają pewne cechy wspólne, a jednocześnie znacząco się od siebie różnią. Mniej obeznani w temacie czasem nawet te dwa style mylą ze sobą i nie bardzo wiedzą, który z nich wybraliby na swoje wesele.

Mowa tu o bliskim naturze stylu rustykalnym i inspirowanym naturą, a jednocześnie potrzebą wyluzowania i wolności stylu boho.

Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, a być może odnajdziemy w jednym z nich inspiracje dekoracji sali weselnej i całej uroczystości, których szukamy. 

Dekoracja sali weselnej

Dekoracja sali weselnej rustykalna

Wesele rustykalne to powrót do natury i ludowości. Dawniej organizowano je w stodołach, a obecnie w stylizowanych na nie salach. Wtedy zyskuje prawdziwy wiejski klimat. Rustykalna dekoracja sali weselnej preferuje trzy kolory, biel, zieleń i barwę naturalnego drewna. Wykorzystuje się do niej naturalne materiały, drewniane przedmioty, lub elementy samego drewna, kwiaty, zioła, gałązki, czy jutowe sznurki, Tworzone są z tych elementów niepowtarzalne dekoracje stołu, czasem krzeseł, czy ściany za nowożeńcami. Młodzi dobierają w tym stylu winietki ślubne, czy prezenty dla gości. W sali powinien panować swojski wiejski klimat, którego dodadzą również świece i ustawione na stołach bukiety ziół, czy polnych kwiatów.

Dekoracja sali weselnej rustykalna to także takie elementy jak drewniane skrzynki z kwiatami, zielone gałązki na stołach, plastry drewna, czy stare beczki i drabiny, Wszystko jest skomponowane w taki sposób, żeby stworzyć atmosferę wiejskiego wesela. Nie może zabraknąć również ręcznie robionych koronek. Jeśli panna młoda będzie miała również koronkową suknię i zielony wianek oraz bukiet polnych kwiatów, wpisze się w tę stylizację znakomicie. 

Naturalna dekoracja sal

Dekoracja sali weselnej boho

Boho to styl inspirowany kulturą hippisowską i życiem cyganerii artystycznej. Sporo jest w nim elementów natury, ale też w porównaniu ze stylem rustykalnym więcej zwiewności i kolorów. Dekoracja sali weselnej boho to nie tylko kolorowe kwiaty, ale i etniczne wzory, pióra, frędzle i makramy. Zwolennicy boho jako kolor przewodni mogą wybrać intensywny róż, bordo, czy błękit, a do niego dopasować ciepłe beże i inne kolory w stopniu uzupełniającym. Nie każdy jednak skłania się ku takim kolorowym dekoracjom sali weselnej, nawet jeśli styl boho uważa za inspirujący.

Organizatorzy ślubów proponują wtedy dekorację sali weselnej boho w kolorystyce bardziej stonowanej, opartej na beżu, drewnie i zieleni pnącz. Przypomina to bardziej styl scandi boho i w tej wersji ze względu na kolorystykę bywa mylony ze stylem rustykalnym. Trzeba pamiętać jednak o pewnych wyróżnikach tej stylizacji, takich jak frędzle, pióra, czy plecione makramy, a także dużo wikliny, która często w dekoracjach boho zastępuje drewno.

Dekoracja sali weselnej boho to również obecności koronek, łapaczy snów, bukietów suszonych traw. Wszystko to ma tworzyć romantyczny nastój i pełną lekkości i naturalnego czaru atmosferę. Panna młoda chcąc dostosować się do stylizacji sali weselnej może mieć zamiast tradycyjnego welonu wianek z wplecionymi kwiatami i zwiewną sukienkę z szerokimi rękawami lub ozdobioną frędzlami.

Jak widać dekoracja sali weselnej to ogrom pracy i pomysłów ludzi, którzy ją projektują. Warto pomyśleć o tym wcześniej i wybrać styl, aby dostosować do niego również stroje państwa młodych. Cena dekoracji sali weselnej uzależniona jest od wielu czynników, nie tylko od stylu, który wybierzemy, ale też od liczby gości i wielkości samej sali. Najczęściej jest ona uwzględniona w kosztach całego wesela.