Czy potrzebujemy projektanta wnętrz?

Każdy z nas ma doświadczenie w urządzaniu przestrzeni wokół siebie. Czasem jest to własny pokój, innym razem mieszkanie, często zupełnie nowe, a niektórym dane jest nawet urządzać cały dom.

Jak to robimy?

Najczęściej intuicyjnie, zbierając w długim okresie czasu obrazy wystrojów wnętrz pochodzących z kolorowych czasopism, filmów, sklepowych aranżacji. Czy umeblowanie swojego mieszkania czyni nas projektantem wnętrz? Na pewno nie, nie robi z nas nawet amatorskiego doradcy wnętrzarskiego.

Projektowanie wnętrz – wiedza dostępna czy tajemna?

Samodzielne projektowanie wnętrz czerpie przede wszystkim z jednego źródła – własnego gustu. Czym jest więc gust, smak, poczucie estetyki? Najkrócej mówiąc: sumą doświadczeń, oczekiwań i marzeń. A to oznacza, że projektując samodzielnie przestrzeń, nieustannie powielamy obraz  aranżacji, która gdzieś tam głęboko tkwi w naszej głowie. I nawet jeżeli sięgamy po cudze wzory to i tak dostosowujemy je do swojego wyobrażenia, powielając ulubione kolory, kształty i faktury. Jednym słowem, pomimo zmian jakie wprowadzamy, aranżacja kolejnych pomieszczeń tkwi w naszych przyzwyczajeniach. 

Gdy zatrudniamy projektanta wnętrz jego praca składa się zwykle z dwóch podstawowych etapów. Analizy właśnie naszego doświadczenia, priorytetów i marzeń, czyli dokładnie tej bazy, która dla nas jest już materiałem do działania. Natomiast dla projektanta wnętrz ten etap to tylko punkt początkowy, który stanowi pozycję wyjściową do projektu. I to jest główna różnica w projektowaniu wnętrz profesjonalnym i amatorskim.

Koncepcja przygotowana przez architekta zwykle charakteryzuje się odrębnym zbiorem elementów, które wykraczają poza naszą indywidualną, estetyczną strefę komfortu. I najczęściej finalnie okazuje się, że właśnie te składowe zadecydowały o świeżości i oryginalności projektu.

Projektowanie

Wykorzystanie przestrzeni 

Jedną z najważniejszych cech projektowania wnętrz jest podział i umiejętne wykorzystanie przestrzeni. To nieprawda, że w obszernych pomieszczeniach np. salonu w domu jednorodzinnym nie trzeba dbać o wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Bez względu na wielkość pomieszczenia projektant pracuje tak samo. Dzieli każde pomieszczenie na strefy funkcjonalności i dopiero wtedy opracowuje projekt. Dzięki temu powstaje wrażenie, że każdy skrawek przestrzeni został poddany analizie, jest przemyślany i odrębnie zaprojektowany.

I to jest chyba główny powód, że z takim zainteresowaniem oglądamy aranżacje wnętrz projektowaną zawodowo. Bez względu na to jak duży salon oglądamy, bez względu na ilość składowych tworzących projekt, jesteśmy w stanie wyodrębnić w nim poszczególne fragmenty. Każdy z nich można byłoby wyciąć z fotografii i zamieszczać oddzielnie a jednocześnie wszystkie części razem tworzą spójną, kompatybilną przestrzeń.

Projekt schodów

Wybór stylu dla aranżacji wnętrz

Miłośnicy określonych stylów w aranżacji wnętrz mają w czym wybierać:

  • styl klasyczny
  • styl minimalistyczny
  • styl skandynawski
  • styl kolonialny
  • styl rustykalny
  • styl art deco
  • styl eklektyczny

Gdy oglądamy poszczególne realizacje na fotografii, wydają się one osiągalne i łatwe do zastosowania, ale tylko teoretycznie. Praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Gdy próbujemy samodzielnie konsekwentnie utrzymać się w jednym z nich, bez przerwy natykamy się na problemy estetyczne.

Czy dany kolor utrzymuje się jeszcze w tym stylu czy już nie, a forma, a faktura, a struktura?

Bardzo często mnogość wątpliwości powoduje, że porzucamy nasze marzenia i pozostajemy w szczątkowym, ledwie zarysowanym pomyśle. Zupełnie inne podejście do stylu ma projektant wnętrz. Jego wiedza, wyczucie i świadomość estetyki sprawia, że nawet wtedy, gdy odchodzi on od zasad danego stylu to całość projektu na tym nie traci, wręcz przeciwnie, indywidualizuje dany styl, przetwarza i komponuje w taki sposób, że efekt ostateczny wygląda lepiej niż ten podstawowy, klasyfikujący.

Światło – ważna część aranżacji

Projektowanie wnętrz zawiera w sobie projekt oświetlenia przestrzeni. To ta część aranżacji, która bardzo często jest przez nas niedoceniana. Traktujemy światło wyłącznie funkcjonalnie, użytkowo. Tymczasem oświetlenie przestrzeni jest ważną częścią projektu. Ma ono tam ściśle narzucone funkcje, spełnia swoje opcjonalne role, zmienia wystrój w zależności od pory dnia. Dodaje światłocienia, wyznacza drogę, ukrywa lub wydobywa elementy aranżacji.

Projektant wnętrz dostosowuje oświetlenie do zastanej przestrzeni, swojego projektu i oczekiwanych przez użytkowników funkcji. Łączy je, przetwarza i wprowadza w życie. A przede wszystkim oświetla fragmenty pomieszczeń odrębnym źródłem światła dostosowanym do warunków lokalizacji.