Co to są meble wielofunkcyjne?

Urządzanie mieszkania to zawsze spore wyzwanie, a szczególnie wtedy, gdy jego powierzchnia jest niewielka, a chce się ją zagospodarować w sposób funkcjonalny, aby wnętrza sprzyjały zarówno odpoczynkowi, jak i spotkaniom towarzyskim, czy pracy. Małego mieszkania czy domu nie można zagracić, bo wtedy będzie się wydawał jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości, a człowiek do życia potrzebuje przestrzeni. Aby można było takim wyzwaniom sprostać, coraz bardziej kreatywni projektanci zaczęli wymyślać meble wielofunkcyjne.

meble wielofunkcyjne

Czym są meble wielofunkcyjne i gdzie projektanci szukają inspiracji do ich tworzenia?

Jak sugeruje nazwa meble wielofunkcyjne mogą pełnić więcej funkcji niż wynikałoby to z tradycyjnego projektu. Są świetnym rozwiązaniem do małych mieszkań, gdzie liczy się optymalne wykorzystanie powierzchni, ale dobrze sprawdzą się też w dużych domach, szczególnie minimalistycznych, których mieszkańcy doceniają przestrzeń i funkcjonalność. Jeszcze niedawno najbardziej popularne były meble dwufunkcyjne, takie jak rozkładana sofa, która mogła służyć do wypoczynku dziennego podczas spotkań z przyjaciółmi lub spędzania czasu przed telewizorem, a w nocy zamieniała się w łóżko. W czasach PRL-u był to standard, ponieważ w ciasnych mieszkaniach z wielkiej płyty mało kto miał osobną sypialnię. Obecnie projektuje się meble, które mają często więcej niż dwie funkcje, ale te retro rozwwiązania są często dla projektantów prawdziwą inspiracją. Moda na niektóre nawet powraca. Przykładem mogą być tzw, tapczanpółki, które w dzień złożone przypominały regał, ponieważ w ich górnej części najczęściej umieszczone były półki, a w dolnej zamykane do środka łóżko, które na noc można było rozłożyć. W ubiegłym wieku popularne były również meblościanki, które spełniały wiele funkcji. Często jedna meblościanka na szerokość całej ściany zawierała w sobie szafę, mniejsze szafki z półkami, szuflady na drobiazgi, a do tego sekretarzyk, barek, miejsce na telewizor, a czasem również składane i wysuwane do przodu łóżko. Wszystko wskazuje na to, że moda na to wraca, a zainspirowani projektanci tworzą w oparciu o stare pomysły i nowoczesne rozwiązania meble wielofunkcyjne, które zachwycają użytkowników.

Jakie meble wielofunkcyjne obecnie zdobywają największą popularność?

Obecnie prym wiodą meble modułowe, których poszczególne elementy można przestawiać zmieniając ich funkcję. Przykładem może być wielofunkcyjny narożnik z przesuwanym szezlongiem, który może zamienić się w stolik kawowy. W bocznych oparciach narożnika wbudowane są blaty, na których można postawić filiżankę z herbatą, czy książkę. Kiedy chce się usiąść wygodniej i popracować przy laptopie można wysunąć dodatkowy mobilny podnóżek pod nogi, a wbudowany w boczne oparcie drewniany blat podnieść i obrócić tworząc stolik pod laptopa. Oparcie głowy ułatwia regulowany zagłówek. Aby zwiększyć funkcjonalność narożnika z tyłu lub z boku wbudowane są często półki na książki. W pokojach młodzieżowych popularne są wielofunkcyjne meble piętrowe. Na górze jest łóżko, do którego prowadzą schody lub drabinka, a pod nim miejsce wykorzystuje się na umieszczenie biurka, szafy, czy regału. W małej sypialni, gdy nie ma miejsca na toaletkę, odpowiednio zaprojektowana szafa oprócz swojej funkcji może także pełnić jej rolę.

Coraz większą popularność zdobywają też kompaktowe łóżka w zabudowie, jeśli nie ma możliwości urządzenia osobnej sypialni. W nocy rozłożone stanowią wygodne łóżko z materacem do spania, a po złożeniu przyjmują postać sofy. W innej wersji mogą posiadać funkcję obrotową. Łóżko w dzień podnosi się i zamyka w meblościance, która po wykonaniu obrotu zupełnie je skrywa, a odsłania regał z książkami. W meblach takich stosuje się nowoczesne technologie, które pozwalają na automatyczną zamianę łóżka w regał z użyciem pilota. Przykładem mebla wielofunkcyjnego we współczesnej otwartej kuchni jest wyspa kuchenna, która łączy funkcję blatu roboczego, stołu, miejsca do przechowywania, a często i gotowania. W dużych wnętrzach meble wielofunkcyjne mają nieco inne zadanie niż w małych. Tam chętnie wprowadza się taki mebel ze względów praktycznych, aby mieć pod ręką to, czego w danej chwili potrzeba. Przykładem może być stolik kawowy w salonie w formie bryły, który pod zamykanym blatem ma miejsce na drobiazgi, przydatne podczas oglądania telewizji, czy czytania. Umieszcza się też w nim często gazety, czy książki oraz ładowarki i gniazdka do ładowania.

Gdzie szukać mebli wielofunkcyjnych do swojego domu?

Coraz więcej takich mebli pojawia się w sieciówkach, ale najlepszym rozwiązaniem będą meble wielofunkcyjne na wymiar, zaprojektowane pod osobiste potrzeby oraz rozkład i powierzchnię mieszkania. Wówczas zyskuje się pewność, że dostępna przestrzeń zostanie dobrze wykorzystana. We współczesnych mieszkaniach z otwartym salonem na kuchnię i hol ważne jest wydzielenie odpowiednich stref, czemu mogą służyć wielofunkcyjne ścianki działowe, które jednocześnie spełnią inną rolę, np. regału, czy biurka, a także kwietnika. W dobrym wykorzystaniu powierzchni mieszkalnej liczy się przede wszystkim ciekawy pomysł, który w rękach projektanta może przerodzić się w oryginalny i funkcjonalny mebel wielofunkcyjny, pozwalający zaoszczędzić cenne miejsce i wygodnie żyć. Nie powinno się na tym oszczędzać, bo te inwestycje mogą posłużyć długie lata i sprawią, że codzienność w takim domu będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza niż w zagraconym mieszkaniu. Indywidualny projekt wprowadzi do wnętrza coś unikalnego, co nada mieszkaniu charakter i uczyni je niepowtarzalnym.

Meble wielofunkcyjne nie są nowością, ale w nowoczesnych wnętrzach zyskują duże uznanie. W małych mieszkaniach ceni się je głównie ze względu na lepsze wykorzystanie powierzchni mieszkalnej. W dużych natomiast poprawiają funkcjonalność i dodają niepowtarzalnego uroku wnętrzom. Najlepiej sprawdzają się w tej roli meble wielofunkcyjne robione na zamówienie, ponieważ można je zaprojektować pod konkretne potrzeby, warunki i oczekiwania z uwzględnieniem pomysłów właściciela mieszkania.